Kétség sem férhet hozzá, hogy vizuális világban élünk. A hallás, szaglás, tapintás és ízlelés az emberi észlelés mindössze 17%-át teszi ki, ami szinte eltörpül amellett, hogy látásunkra 83%-ban támaszkodunk. Mielőtt az emberiség feltalálta volna az írást, képeken és történeteken keresztül kommunikáltunk. Még az iskolás évek megkezdése előtt is főképp vizuális képekkel kommunikálunk, felnőttként pedig a legtöbbünknek először látnunk kell valamit ahhoz, hogy megértsük és emlékezzünk rá.
Egy idegen nyelv megértéséhez először el kell sajátítanunk azt, a képek azonban univerzálisak a megértés terén. Bárki, aki meglát egy képet egy fáról, egyből tudni fogja, hogy mit ábrázol, magának a „fa” szónak azonban csak azok számára van jelentése, akik beszélnek magyarul. A képeket mindenki érti, a szavakat nem. Éppen ezért a vizuális technikák alkalmazása egyre jobban elterjedt az elmúlt időszakban mind az iskolában, mind a vállalatok mindennapjai során.
Mit jelent pontosan a vizualizáció?
A vizualizáció fogalma az absztrakt információ képi vagy grafikai reprezentációjára utal, ami az által segíti a megértést, hogy az információt új formába önti. A vizualizáció megerősíti a mondanivalót egyszerű képek hozzáadásával.
A vizualizáció előnyei:
- A képek egyértelműbbek és egyszerűbb a megértésük
- A szimbólumok közös nevezőt hoznak létre és csökkentik a félreértések lehetőségét
- A vizualizált információra könnyebb emlékezni
- A vizualizáció segítségével könnyebb megérteni az összefüggéseket
- A vizualizált információ szórakoztatóbb és kreatívabb
- A vizualizáció elősegíti a szokványostól eltérő gondolkodást
Összegezve tehát: a kommunikáció hatékonyabb és eredményesebb a vizualizáció használatával.
A vizualizációnak számos különböző technikája létezik, mint például a grafikus jegyzetelés vagy a szkeccselés, amelyeket most jobban megismerhetünk.
Grafikus jegyzetelés
A grafikus jegyzetelés előadások vagy beszélgetések élő, jelen idejű átalakítása képi és szöveges tartalommá. A technikát bárki alkalmazhatja mindennapi munkája során akár fehér-, akár flipchart táblákon.
A grafikus jegyzetelés ötvözi az írott jegyzeteket a szimbólumokkal, képekkel és grafikai elemekkel. Még ha sokat akarunk rajzokkal dolgozni, akkor is szükséges jegyezeteket írni, mert vannak dolgok, amiket semmi nem képes olyan pontosan elmondani, mint az írott szó. A leggyakoribb hibák közé tartozik, ha túl kis betűkkel és túl világos színnel írunk. Ha azt akarjuk, hogy nagyobb távolságokból is olvasható legyen, amit írunk, akkor ajánlott legalább három ujjnyi nagyságú betűkkel írni.
Szintén gyakori hiba, ha csak nyomtatott betűket használunk, ami megnehezítheti az olvashatóságot. A nyomtatott betűket éppen ezért csak fejlécekben ajánlott használni.
Már a prezentációra való felkészülésekor érdemes kiválasztani a használni kívánt fő szimbólumokat, és jól begyakorolni őket. Ezeket akár előre el is készíthetjük, hogy csak ki kelljen őket helyezni a megfelelő pillanatban.
A grafikus jegyzeteléshez kiváló választás a STAEDTLER Lumocolor tábla- és flipchart markerei.
Tippek a grafikus jegyzeteléshez:
Szkeccselés
A szkeccselés a hagyományos jegyzeteléshez ad hozzá egy kis extrát: az írott szavakat kombinálja képekkel, szimbólumokkal vagy kisebb rajzokkal. Segítségével hidat építhetünk az információk és a képek között, amivel nagyban megkönnyíthetjük az emlékezést. Tanulmányok kimutatták, hogy a technika használatával akár 65%-kal is javítható a memória. A szkeccselés éppen ezért nagyon hasznos az iskolában és a munkában is, de akár otthon is használhatjuk, hogy heti teendőinket vizuálisan feldobjuk.
A szkeccselésben a legjobb, hogy nem szükséges hozzá külön képzettség vagy kifejezett kézügyesség, hiszen minden szimbólum alapvető formák használatával készül, mint körök, háromszögek, pontok és vonalak. A leggyakoribbak ezek közül a szövegbuborékok, keretek, összekötő vonalak és gondolatjelek.
Példa egy szkeccselt receptre: